DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
 

CANIS  SERVIS  krmiva a chovatelské potřeby

Používání elektrických obojků je protizákonné

Zřejmě nedostatek času, zkušeností i možná jistá lenost vede někdy majitele psů k tomu, aby se poohlíželi po nějakých"účinnějších" pomůckách pro výcvik, kterými mohou být elektrické a ostnaté obojky.Zde Státní veterinární správa ČR soudí stejně jako Ústřední komise pro ochranu zvířat, že používání takovýchto pomůcek je nejen proti zdravému rozumu,ale je i překročením zákona na ochranu zvířat proti týrání (zákon č. 246/1992 Sb., novelizovaný zákonem č. 77/2004 Sb.). Ostatně to odporuje i Evropské dohodě o ochraně zvířat v zájmovém chovu, kterou naše republika ratifikovala a vyhlásila ji jako sdělení Ministerstva

zahraničních věcí ČR pod č. 19/2000 Sb.m.s.V současné době Ústřední komise pro ochranu zvířat zpracovává k tomuto tématu odborné stanovisko.Státní veterinární správa ČR pak plně souhlasí s tím, že použití elektrického obojku (obojek využívající elektrické impulsy) a zejména ještě ostnatého obojku je porušením zákona na ochranu zvířat proti týrání, tudíž že k výcviku a výchově zvířat nelze takovéto obojky používat. Snad lze pro představu uvést, že tento zákon č. 246/1992 Sb. ve svém § 4 za týrání výslovně považuje "používat podnětů, předmětů nebo bolest vyvolávajících pomůcek…., nebo vyvolávat bezdůvodně ) nepřiměřené působení stresových vlivů biologické, fyzikální nebo chemické povahy, či zacházet se zvířetem, přepravovat je nebo pohánět způsobem, který vyvolává nepřiměřenou bolest, utrpení, poškození zdraví nebo k jeho neúměrnému fyzickému vyčerpání".A zmíněná Evropská dohoda o ochraně zvířat v zájmových chovech v článku 7 říká, že žádné takové zvíře "nesmí být cvičeno způsobem, který přináší újmu na jeho zdraví a kondici, zejména nesmí být nuceno překračovat své schopnosti nebo svou přirozenou sílu a nesmí být používáno umělých prostředků, které způsobují zranění nebo zbytečnou bolest, utrpení nebo úzkost".Pokud si někdo chce pořídit psa, měl by si včas uvědomit, že výcvik není jednoduchý, něco se o něm musí vědět, ale především je potřeba ve zvířeti vidět živou bytost. Pokud výchova psa je málo účinná, je vhodnější vyhledat pomoc zkušeného chovatele, než se snažit využívat všelikých pochybných pomůcek.

                                                                       

Granule se vyrábějí orientačně ve čtyřech kvalitních třídách

1. kompletní výběrová krmiva v super premiové kvalitě
(Pro Plan, Hill´s, Excellent, Royal Canin, Nutro, Eukanuba) … patří ke světové špičce., rozlišují velikostní rázy plemen (malé, střední, velké plemeno) a 4 věkové skupiny u psů ( štěně, dospělý pes, senior a pes v zátěži). Těmito krmivy zajistíte psovi dokonalou výživu v každé etapě jeho života,krmiva pro březí kojící feny, vyrábí se opravdu z masa a jiných prvotřídních surovin, krmiva jsou vakuově balená, takřka bez konzervantů a velmi vysoce stravitelná.

2. kompletní krmiva v premiové kvalitě
( Dog Chow, Bosch, Nutram, Fitmin)…výborná krmiva, která poskytují výrobky pro rostoucí psy, krmiva pro březí a kojící feny, vyráběno z jakostních kostních mouček.

3. kompletní krmiva
( Anka, K9, Chicopee) většinou se jedná o levnější krmiva nižší kvality výživy..

4. ekonomická krmiva
( Purina Dog Meal, Aport, Delikan, Brasa,krmiva v supermarketech)….nejnižší třída kvality, co pes sežere, to z něj vyjde.

Chyby ve výživě jsou velmi časté, mohou způsobit nezvratná poškození např, pohybového aparátu, změny pohlavních cyklů u fen, zvýraznění alergických stavů, poruchy funkce ledvin, jater, slinivky, předčasné problémy ve stáří.
Pamlsky nelze v žádném případě nahradit kompletní krmnou dávku.

Při rozhodování o tom, jak budeme svého psa krmit, je nutné uvědomit si rozdíly ve zpracování trávicím traktem masa, konzerv a granulí. Mezi majiteli psů je zakořeněno podávání masa a granulí společně což se dá bez nadsázky označit jako závadné, zejména pro mladé a rostoucí psy. Maso a granule se v trávicím traktu zpracovávají zcela odlišně než granule. Časté střídání různých způsobů krmení může vyvolat trávicí poruchy. Argument, že to nebude psovi chutnat je spíše problémem lidského pohledu než psích chutí a otázkou výchovy. Chuťové vjemy u psa jsou totiž mnohem omezenější než u člověka.

Je mylné se domnívat, že co je dobré pro člověka je dobré pro psa. Přehnaná láska majitele psa, nepravidelnost v podávání stravy, nadbytečné dávky a jiné chovatelské zlozvyky způsobují trávicí potíže. Kvalitní granulován krmiva nabízejí kompletní úplně vyváženou stravu, která udržuje jejich organismus ve vynikajícím stavu nyní i v budoucnosti. Složení krmiva se během života psa musí přizpůsobovat věku, proto super premiová krmiva rozlišují potřeby štěňat, dospělých psů, psů v zátěži a seniorů. Krmiva jsou také rozlišeny dle velikosti psa
( malá, střední, velká plemena)
Kvalitu krmiva a vlivu na Vašeho psa nelze posoudit pokud mu dáváte zbytky od oběda, či večeře, taková strava psovi škodí.

Dnes je cena vedle renomé a tradice značky relativně spolehlivým vodítkem o kvalitě. Tlak trhu je takový, že nutí stlačovat spotřebitelské ceny na minimum. Pro zákazníka to vypadá výhodně, ale ve skutečnosti všechno má svojí cenu. Místo kvality si nesete domů jakousi levnou náhražku.

Rozdělení krmiv podle kvality:

SUPERPREMIUM:
- výhody :
- vysoce kvalitní značková krmiva
- výroba z kvalitních, výběrových surovin
- suroviny vyrábějí výrobci přímo ve svých výzkumných centrech
- rostlinné a živočišné složky z prověřených zdrojů
- vysoká nethetická hodnota
- vysoká stravitelnost
- hlavním podílem je živočišná složka
- nejkvalitnější superpremia obsahují maso, nižší superpremia obsahují vysoce kvalitní masovou moučku a nižší podíl
masa.
- nevýhody:
- vysoká cena
- menší dostupnost ( specializované prodejny, veterinární ordinace)

PREMIUM:
- výhody
- standardní kvalita
- vyrobeno převážně z živočišných mouček
- dobrá dostupnost na trhu
- dostupná cena
- nevýhody:
- krmiva s velmi různou kvalitou
- méně snadný výběr
- potřeba posouzení jednotlivých složek při koupi
- množství použitých složek je různé

ECONOMY:
- výhody:

- nízká cena
- snadná dostupnost ( supermarkety, obchody bez specializace)
- nevýhody:
- nízká energetická hodnota
- nízký podíl bílkovin a tuků
- vyšší denní krmní dávka
- hlavním podílem v krmivu je rostlinná složka
- krmivo obsahuje více vlákniny
- nižší stravitelnost
- často neuvedená značka a složení

Každé balení musí obsahovat českou etiketu .

Etiketa musí obsahovat:
- název krmiva
- složení
- deklarované jakostní znaky (dusíkaté látky, tuk,vláknina, vlhkost, vit. A, D3, E,sloučeniny mědi)
- krmný návod
- hmotnost balení
- datum výroby a spotřeby
- obchodní jméno výrobce
- uvedení typu krmiva ( kompletní, doplňkové, dietní…)
- pro jaký druh zvířete, popř. věkovou kategorii je krmivo určeno